Ósmy dzień tygodnia + spotkanie z autorem książki "Ford. Reżyser" Michałem Danielewiczem

Ósmy dzień tygodnia + spotkanie z autorem książki "Ford. Reżyser" Michałem Danielewiczem
Ósmy dzień tygodnia

Polska, 1958
Gatunek: obyczajowy
Reżyseria: Aleksander Ford
Obsada: Zbigniew Cybulski, Sonia Ziemann, Tadeusz Łomnicki, Emil Karewicz
Czas trwania: 83 min

ALEKSANDER FORD. REŻYSER

Aleksander Ford urodzony na początku dwudziestego stulecia w biednej żydowskiej rodzinie, w wieku 24 lat został uznany za najzdolniejszego twórcę filmowego i największą nadzieję polskiej kinematografii. Po wojnie stał się najbardziej wpływową osobą polskiego, tworzonego na nowo, przemysłu filmowego. Elegant, światowiec, milczący i tajemniczy u jednych wzbudzał strach, u innych podziw. Był synonimem filmowego profesjonalizmu, człowiekiem, któremu wielu twórców zawdzięczało swoje artystyczne sukcesy, ale i którego wielu obwiniało o zawodowe niepowodzenia i upadek kariery. Postać tyleż kontrowersyjna i intrygująca, co tragiczna.

Dzisiaj, przy okazji premiery znakomitej książki związanej z jego postacią – Ford. Reżyser Michała Danielewicza – przypominamy najważniejsze powojenne filmy Forda, bez których historia polskiej kinematografii byłaby niepełna.

7 listopada | czwartek | 18.00 | Kino Kosmos
„Ósmy dzień tygodnia”, reż. Aleksander Ford, Polska 1959 | 83 min

Spotkanie z Michałem Danielewiczem, autorem książki Ford. Reżyser

Zrealizowana przez Aleksandra Forda adaptacja opowiadania Marka Hłaski stała się legendą jeszcze przed wejściem na ekran. Wstrzymana przez komunistyczną cenzurę na rekordowy okres 25 lat, choć pozbawiona przez Forda najbardziej drastycznych elementów literackiego pierwowzoru, wiernie oddaje klimat lat pięćdziesiątych w Polsce: świata głęboko zdemoralizowanego i pełnego pogardy dla jakichkolwiek wartości.

Warszawa, schyłek lat pięćdziesiątych. Historia młodej pary zakochanych, Piotra i Agnieszki, którzy cierpią z powodu braku własnego kąta, braku prywatności i niechęci do otaczającego ich świata. W rolach głównych Zbigniew Cybulski, Sonia Ziemann, Tadeusz Łomnicki, Emil Karewicz.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM