Szamanka

Szamanka

Polska, 1996
Gatunek: dramat/thriller
Reżyseria: Andrzej Żuławski
Producent: Visa Film International
Obsada: Iwona Petry, Bogusław Linda, Agnieszka Wagner
Czas trwania: 113 min
Ostatni film zrealizowany przez reżysera w Polsce po latach spędzonych na emigracji. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów Andrzeja Żuławskiego. Siłą napędową jest postać głównej bohaterki – Włoszki – która niespodziewanie pojawia się w życiu pewnego naukowca, budząc demony tkwiące w jego psychice i seksualności. Film do dzisiaj budzi skrajne emocje i oceny. 

Przed projekcją odbędzie się spotkanie z Januszem Dorosiewiczem – producentem filmu.Filmoteka Śląska przedstawia:
Na srebrnym globie – kino Andrzeja Żuławskiego

17.02-27.02.2017 Kino Kosmos

Andrzej Żuławski – reżyser, pisarz, autor scenariuszy, aktor. Jeden z największych talentów w historii polskiego kina. Autor kilkunastu filmów zrealizowanych w Polsce i za granicą różnorodnych gatunkowo, estetycznie, tematycznie, stanowiących części składowe autorskiego mikrokosmosu, do którego nie pasuje jeden klucz. W swojej twórczości zgłębiał traumy człowieka zanurzonego w konkretnej historii, kulturze, religii; eksplorował granice ludzkiego obłędu; wkraczał w sferę zderzenia duchowości i seksualności. Kino, któremu patronował – odważne, ekspresyjne, barokowe - postawiło Żuławskiego w gronie twórców osobnych, niemainstreamowych, często niewygodnych.

17 lutego 2016 r. mija pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Żuławskiego. Filmoteka Śląska zaprasza na przegląd wybranych filmów twórcy oraz spotkania przypominające twórczość reżysera.

W programie:

17.02 pt, 19:00 | NA SREBRNYM GLOBIE
20.02 pon, 19:00 | SZAMANKA - przed projekcją spotkanie z Januszem Dorosiewiczem, producentem filmu
24.02 pt, 19:00 | KOSMOS
27.02 pon, 19:00 | NAJWAŻNIEJSZE TO KOCHAĆ
- przed projekcją odbędzie się spotkanie z Xawerym Żuławskim (syn Andrzeja Żuławskiego, reżyser, autor m.in.: „Wojny polsko-ruskiej”, „Chaosu”) oraz Piotrem Kletowskim (filmoznawca, współautor wywiadu-rzeki „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej”)

tu można kupić karnet na cały przegląd


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM