Śmierć jak kromka chleba

Śmierć jak kromka chleba
dramat

Polska, 1994
Scenariusz: Kazimierz Kutz
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Producent: Studio Filmowe Tor
Obsada: Janusz Gajos, Jerzy Trela, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Grabowski, Jan Peszek
Czas trwania: 116 min
Pokaz w ramach wydarzenia Rok z Kazimierzem Kutzem. Pełna retrospektywa filmów.
lista seansów dostępna tutaj

Śmierć jak kromka chleba

Ostatni ze śląskich filmów Kazimierza Kutza to przejmujący filmowy hołd, jaki reżyser składa ofiarom pacyfikacji kopalni „Wujek” i zarazem jeden z jego najważniejszych i najbardziej osobistych filmów. Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Ulicą jedzie sznur wojskowych ciężarówek. Oddział ZOMO, bijąc związkową ochronę, brutalnie wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni "Wujek". Wkrótce w kopalni wybucha strajk górników.

Przed seansem zapraszamy na spotkanie z prof. Andrzejem Gwoździem, który zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Z góry widać lepiej”. Tego dnia w kinie będzie możliwość nabycia książki.

Bilety w cenach 14 i 12 zł do nabycia w kasie Kina Kosmos oraz na stronie filmowa.net

Odbywająca się w ramach wydarzenia „Rok z Kazimierzem Kutzem" pełna retrospektywa filmów reżysera to cykl spotkań z jego twórczością, podczas którego chcemy pokazać, jak bardzo unikatowy wielowymiarowy jest jej charakter. W swoich filmach Kutz objawia się zarówno jako indywidualista obdarzony błyskotliwym poczuciem humoru i potężną dawką ironii, ale także pełen wrażliwości i przenikliwości portrecista ludzkich emocji, dla którego realistyczna obserwacja staje się narzędziem wydobycia prawdy psychologicznej. Młody i niepokorny, polemizujący w swych pierwszych filmach z mistrzami i nauczycielami, poszukujący własnej drogi filmowy autsajder i idealista, w końcu – Kutz najbardziej znany, czyli powracający do rodzinnych stron poeta śląskiej ziemi.

Przegląd filmów Kazimierza Kutza pokazuje fascynujący obraz artysty i człowieka, którego dorobek na zawsze pozostanie jednym z najważniejszych i najoryginalniejszych na mapie polskiego kina. Seansom filmowym towarzyszyć będą spotkania, prelekcje filmoznawców oraz pokazy filmów dokumentalnych prezentujących sylwetkę reżysera.



Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM