Nowy cykl kina Kosmos prezentować będzie inne spojrzenia na kino. Nie zobaczymy tu całych filmów, lecz montaże fragmentów filmów ilustrujące różne zjawiska w kinie, poszczególne dzieła filmowe, kierunki, trendy i chwilowe fascynacje.
Każda z projekcji będzie autorską wizją prowadzącego. Wyświetlane na ekranie sceny będą komentowane na żywo, z humorem i dynamicznie. Nie będą to wykłady filmoznawcze, ale show zbudowane z fragmentów filmów.
Każde spotkanie pod wspólnym tytułem „W 80 minut dookoła kina” będzie zamkniętą całością zbudowaną wokół jednego tematu: będzie więc opowieść o nieustannej ewolucji filmu Blade Runner (Łowca Androidów), będzie opowieść o kobietach i gadżetach Bonda, będzie stronnicza historia komedii jako gatunku filmowego, poznamy różne oblicza science-fiction, będzie katalog filmowego kiczu i wiele innych.
Każdy z widzów znajdzie dla siebie coś ciekawego, pozna filmy, których nie widział i zgłębi tajniki tych dobrze mu znanych. Założeniem tego cyklu jest zabawa kinem i w kinie.
Na pierwszy ogień opowieść o nieustannej ewolucji filmu „Blade Runner” przedstawia Andrzej Tuziak, scenarzysta, autor książki „Łowca androidów. Słowa i obrazy”.