Książki

A jak Araki




Natalii Gruenepeter


„A jak Araki” to zbiór szkiców poświęconych wybranym motywom twórczości Gregga Arakiego, niezależnego amerykańskiego filmowca, jednego z czołowych twórców New Queer Cinema. Na książkę składają się 24 krótkie teksty inspirowane słowami kluczami ułożonymi w alfabetycznej kolejności. Idea jest przewrotna – choć sugerować może porządek, w istocie ma w sobie coś anarchistycznego. Ekscentryczna formuła książki uniemożliwia całościowe ujęcie twórczości kalifornijskiego filmowca, wprowadzając do refleksji element gry.

Gregg Araki - urodzony w 1959 roku amerykański reżyser, scenarzysta i montażysta. Debiutował pod koniec lat 80. niezależną, niskobudżetową produkcją Three Bewildered People in the Night. Od tego czasu zrealizował 11 pełnometrażowych filmów, konsekwentnie rozwijając wyrazisty autorski styl i często powracając do kręgu problemów związanych z nastoletnim buntem, poczuciem wyobcowania, poszukiwaniem tożsamości. W 1992 roku nakręcił The Living End, uznawany za jeden z najważniejszych filmów New Queer Cinema. W kolejnych dziełach, określanych mianem Teenage Apocalypse Trilogy, stworzył sugestywny portret kalifornijskiej młodzieży, inspirowany twórczością Jean-Luca Godarda, telewizyjnymi serialami oraz amerykańskim kinem lat 90. Twórczość Arakiego swobodnie łączy erudycyjne nawiązania do klasyki kina z elementami zaczerpniętymi z kultury młodzieżowej, nastoletnią niefrasobliwość z liryzmem i czułością, dowcip z powagą. W jego dorobku znajdują się zwariowane komedie i dojrzałe adaptacje literatury. W 2010 roku twórca otrzymał pierwszą w historii Queerową Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Wydanie: 1
Data premiery: październik 2017
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 205
ISBN: 978-83-923897-7-4

Cena: 37 zł

Lista księgarń, w których dostępna jest książka "A jak Araki".

Chroma: Księga Kolorów

Derek Jarman
w przekładzie Pawła Świerczka

Pierwsza książka Dereka Jarmana przetłumaczona na język polski. Reżyser Caravaggia proponuje kolorową antropologię kultury, która w założeniach jest tyleż prosta, co rewolucyjna. Spojrzenie na świat przez pryzmat barw przynosi zaskakujące odkrycia, wychodzące daleko poza horyzont historii sztuki. Kolor jest bowiem jednym z najintensywniejszych bodźców, oddziałujących nie tylko na wzrok – może on posiadać fakturę, zapach, temperaturę i wielką polityczną moc. Jednocześnie jest faktorem szalenie zdradliwym i nietrwałym. Fascynujące tropy, które Jarman zostawia, są jednocześnie pełne pułapek. Autor często sam to sygnalizuje, a kluczowa teza wywodu autora brzmi: „kolor kłamie”.

Derek Jarman pisał „Księgę kolorów” u krańca swojego życia – tracąc wzrok, będąc świadomym nieuchronnej śmierci z powodu powikłań związanych z AIDS. W pewnym wymiarze Chroma to nieoczywista autobiografia ojca nowego kina queerowego, jednego z pionierów filmowego postmodernizmu, a także znakomitego poety, malarza i ogrodnika. To zapis stanu ducha artysty, jak również klimatu panującego w Wielkiej Brytanii przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Wydanie: 1
Data premiery: lipiec 2017
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 187
ISBN: 978-83-923897-6-7

Cena: 48 zł (w sprzedaży wysyłkowej 42 zł)

Lista księgarń, w których dostępna jest "Chroma: Księga kolorów"

Urok melancholii. Dziewięć spotkań z Hanną Schygullą

pod redakcją Andrzeja Gwoździa

Książka poświęcona Hannie Schygulli, aktorce urodzonej 25 grudnia w 1943 roku w Chorzowie (Königshütte), która w wieku dwóch i pół lat opuściła wraz z matką Śląsk.

Na przełomie 1966 i 1967 roku spotkała Rainera Wernera Fassbindera - reżysera, enfant terrible kina niemieckiego. Przez wiele lat znajdowała się (obok m.in. Irm Hermann) w ścisłym trzonie jego grupy aktorskiej, brała udział w tworzeniu Antyteatru, wystąpiła w wielu wyreżyserowanych przez niego filmach. Po śmierci Fassbindera grała z powodzeniem w produkcjach włoskich, francuskich i amerykańskich.

Książka pod redakcją prof. Andrzeja Gwoździa to dziewięć spotkań z Schygullą, które – jak pisze profesor – zostało tak zaaranżowanych przez znawców jej twórczości z całego kraju, aby miało posmak przygody i dawało poczucie obcowania z osobowością jedyną w swoim rodzaju, pełną.

Wydane przez Wydawnictwo Filmoteki Śląskiej i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Wydanie: 1
Data premiery: październik 2014
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 186
ISBN: 978-83-938848-1-0 / 978-83-63995-07-2

Cena: 25 zł
Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.

Łowca androidów. Słowa i obrazy

Andrzej Tuziak

Łowca androidów. Słowa i obrazy” jest z kilku względów pozycją niezbędną w biblioteczce każdego, kto fascynuje się filmem Ridleya Scotta. Nie jest to dysertacja teoretyczna, ale analiza pokazująca znaczenie takich, a nie innych decyzji scenariuszowych. Przedstawiono w niej proces powstawania scenariusza „Łowcy”, który okazuje się co najmniej tak bardzo filmowy jak sam film.

Andrzej Tuziak ukończył wydział scenariuszowy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Publikował między innymi w "Polityce", "Dialogu", "Magazynie Literacko-Artystycznym", "Regionach", "Tak i Nie", "Życiu Bytomskim", "Trybunie Śląskiej", "Miesięczniku Śląsk" i "Fantastyce" . Od roku 1990 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 2005 - 2008 prezes katowickiego oddziału tego Stowarzyszenia. Autor książek, m.in. „Jak pisać scenariusze dla telewizji”, „Kurs pisania scenariuszy filmowych”, „Miasta ucieczki”. Scenarzysta „Tramwajady”, „Fali zbrodni”, „Majki”. Laureat Nagrody Literackiej im. Andrzeja Bursy , Nagroda Literacka - Książka Roku, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.

Wydanie: 1
Data premiery: czerwiec 2014
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 207
ISBN: 978-83-938848-0-3

Cena: 35 zł
Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.

DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami

Rozmawiali Jakub Socha i Katarzyna Taras

Publikacja poświęcona jest różnym odsłonom filmu dokumentalnego. Bohaterami są tuzy polskiego dokumentu, uznani filmowcy, będący jednocześnie fascynującymi osobowościami. W wywiadach opowiadają nie tylko o pracy dokumentalisty na każdym jej etapie i różnorodnych postawach twórczych, ale także o świecie, do którego starają się zbliżyć. Ich twórczość przekracza utarte stereotypy, dotykając tematów często niewygodnych i niechcianych. W publikacji udało się zachować tempo i nastrój bezpośredniego spotkania. Zapis rozmów prowadzonych przez Jakuba Sochę i Katarzynę Taras może stanowić niezwykle cenną pozycję dla pasjonatów kina dokumentalnego, ale także dla każdego czytelnika, który chce widzieć i wiedzieć więcej.

Wydanie: 1
Data premiery: styczeń 2015
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 143
ISBN: 978-83-938848-2-7

Książkę można otrzymać w prezencie przy zakupie dowolnej pozycji z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej.

Gdzie kupić?

Sprzedaż stacjonarna:

Kino Kosmos
ul. Sokolska 66
40-087 Katowice
tel. 32 351 12 20

Sprzedaż wysyłkowa:

Wyślij zamówienie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt wysyłki 1 egzemplarza: 11 zł
W treści podaj tytuł książki, ilość egzemplarzy oraz adres do wysyłki.

Dane do przelewu:

Nr konta: 40 1050 1214 1000 0007 0000 4641
Instytucja Filmowa Silesia-Film
ul. Górnicza 5
40-008 Katowice

Zamówienie zostanie zrealizowane po zaksięgowaniu wpłaty.

Kontakt
Małgorzata Łuczak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instytucja Filmowa SILESIA FILM