Ktokolwiek wie...

Ktokolwiek wie...

Polska, 1966
Scenariusz: Krzysztof Kąkolewski, Andrzej Mularczyk
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Producent: Zespół Filmowy Kadr
Obsada: Edward Lubaszenko, Zofia Merle, Wiesław Dymny
Czas trwania: 95 min
Pokaz w ramach wydarzenia Rok z Kazimierzem Kutzem. Pełna retrospektywa filmów.
lista seansów dostępna tutaj

Odbywająca się w ramach wydarzenia „Rok z Kazimierzem Kutzem" pełna retrospektywa filmów reżysera to cykl spotkań z jego twórczością, podczas którego chcemy pokazać, jak bardzo unikatowy wielowymiarowy jest jej charakter. W swoich filmach Kutz objawia się zarówno jako indywidualista obdarzony błyskotliwym poczuciem humoru i potężną dawką ironii, ale także pełen wrażliwości i przenikliwości portrecista ludzkich emocji, dla którego realistyczna obserwacja staje się narzędziem wydobycia prawdy psychologicznej. Młody i niepokorny, polemizujący w swych pierwszych filmach z mistrzami i nauczycielami, poszukujący własnej drogi filmowy autsajder i idealista, w końcu – Kutz najbardziej znany, czyli powracający do rodzinnych stron poeta śląskiej ziemi.

Przegląd filmów Kazimierza Kutza pokazuje fascynujący obraz artysty i człowieka, którego dorobek na zawsze pozostanie jednym z najważniejszych i najoryginalniejszych na mapie polskiego kina. Seansom filmowym towarzyszyć będą spotkania, prelekcje filmoznawców oraz pokazy filmów dokumentalnych prezentujących sylwetkę reżysera.

Prelekcję do filmu wygłosi Piotr Czerkawski - krytyk filmowy i dziennikarz kulturalny współpracujący z wieloma czasopismami i portalami internetowymi. Publikował m.in. w „Kinie”, „Filmie”, „Dzienniku”, a także w portalach internetowych – Filmweb.pl i nieistniejącym już Dwutygodnik.com. Jeden z programerów Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. We współpracy z jednym z czołowych wydawnictw w kraju przygotowuje zbiór wywiadów z polskimi reżyserami. Laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2017) oraz III Nagrody w Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2017).

Ktokolwiek wie...
Dziennikarskie śledztwo w sprawie zaginionej kobiety staje się tu, jak w „Obywatelu Kane” Orsona Wellesa, fabularnym pretekstem do opisu ówczesnej polskiej rzeczywistości i krytyki mediów. Kutz z właściwą sobie wnikliwością pokazuje tkwiące pod pozorem normalności patologie, rozwarstwienie społeczne, emocjonalną obojętność obywateli i cynizm środków masowego przekazu. Fragmentaryczna struktura filmu i ograniczenie udziału znanych aktorów zawodowych na rzecz licznych amatorów wzmocniło paradokumentalny charakter filmowych obserwacji. 


Bilety w cenach 14 i 12 zł do nabycia w kasie Kina Kosmos oraz na stronie filmowa.net

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM