Polska w archiwach filmowych: Święto Niepodległości w Kinie Kosmos

Polska w archiwach filmowych: Święto Niepodległości w Kinie Kosmos

Polska, 2018
Gatunek: dokument
Producent: MWM Media
Czas trwania: 130 min
11 listopada 2021 | czwartek | godz. 17.30 | Sala Nostromo

Program:

- spotkanie z Adamem Mankiewiczem z Filmoteki Śląskiej, technikiem digitalizacji i rekonstrukcji obrazu ze Śląskiego Digitarium, który opowie o tajnikach przywracania blasku archiwalnym filmom | 15 min

- pokaz archiwalnego filmu „Warschau” | reż. Wilhelm Prager | Niemcy 1936 | 12 min

Filmoteka Śląska pozyskała unikatową 12-minutową, czarno-białą produkcję wytwórni UFA, która zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Film jest portretem stolicy, jeszcze niedotkniętej wojennymi zniszczeniami, który otwierają malownicze ujęcia nabrzeża Wisły, by przenieść nas do centrum miasta, gdzie kursują bryczki, tramwaje i nieliczne samochody. Widzimy niezniszczony Pałac Saski i Stare Miasto.

- pokaz filmu dokumentalnego „Niepodległość” | reż. Krzysztof Talczewski | Polska 2018 | 87 min

„Niepodległość”

Film dokumentalny o drodze do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walce o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowie nowej, niepodległej Polski. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swoich losów i historii.

Historia pokazana w filmie rozpoczyna się od I wojny światowej i udziału w niej setek tysięcy Polaków, którzy walczyli w różnych armiach na wielu frontach. Czynili to z myślą, że ten wyczekiwany przez wiele lat konflikt zaborców doprowadzi wreszcie do powrotu Polski na mapę Europy i świata.

„Niepodległość” uwzględnia także walkę o granice, m.in. powstanie wielkopolskie i powstania śląskie, kluczową dla polskiej wolności zwycięską wojnę polsko - bolszewicką, plebiscyty oraz zabiegi dyplomatyczne z konferencji w Wersalu.

Pozwala także zobaczyć czas budowy i tworzenia nowego państwa - wolnej i niepodległej Polski. Jest to również kronika ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Odtwarza zwyczajne życie, czyli czas na codzienną pracę, naukę i rozrywkę, który nadszedł po latach walki i przelewania krwi.

Dokument powstał dzięki odnalezieniu doskonałej jakości materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, dotychczas niepublikowanych, wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie oraz polskie (Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny). Całość materiałów archiwalnych dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej została odrestaurowana i pokolorowana. 80 procent to materiały dotąd nieznane i po raz pierwszy pokazane polskiej publiczności. Prace nad dokumentem trwały kilka lat, film wyprodukowała MWM Media Sp. z o.o. przy współpracy z Telewizją Polsat, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

Na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago w 2018 r. Krzysztof Talczewski otrzymał nagrodę za „mistrzowską reżyserię filmu dokumentalnego”. Film otrzymał także Telekamerę 2019 (nagroda przyznawana przez czytelników pisma „TeleTydzień”) - Nagrodę Specjalną w kategorii: Produkcja Roku.

bilety: 10 zł

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

niepodl2
niepodl1
11listopada1

Instytucja Filmowa SILESIA FILM