W objęciach węża

W objęciach węża
El abrazo de la serpiente

Kolumbia/Wenezuela/Argentyna, 2015
Reżyseria: Ciro Guerra
Obsada: Nilbio Torres, Jan Bijvoet
Czas trwania: 125 min
Czarno-biały, porywający pod względem wizualnym film W OBJĘCIACH WĘŻA”, trzeci w dorobku kolumbijskiego reżysera Ciro Guerry, powstał na podstawie dzienników podróży przez kolumbijską Amazonię, napisanych przez Theodora Kocha-Grunberga i Richarda Evansa Schultasa – pierwowzorów bohaterów filmu. Obaj pojawiają się w filmie jako symbole Zachodniego stylu życia i postrzegania świata, dalekiego od tradycyjnej wiedzy i mądrości. Film zadedykowany został kolumbijskiej Amazonii i jej rdzennym mieszkańcom, których pieśni nigdy nie usłyszymy.

Ten niezwykle intuicyjny i hipnotyczny film fabularny, w którym obowiązuje logika marzeń i snów, jest nie tylko przykładem realizmu magicznego w kinie. To fascynujący obraz człowieka, natury i negatywnej strony kolonializmu. To również ciekawy filmowy traveloque, portretujący piękno Amazonii i jej rdzennych mieszkańców. Panoramiczne kompozycje autorstwa Davida Gallego zachwycają subtelnością i monochromatyczną formą. Film powstawał 5 lat.

…Amazoński szaman Karamate to „ostatni Mohikanin” swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny – rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym oddzielnie szaman towarzyszy. Ich podróż przez Amazonię powoli zmienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, które dzieli od siebie 40 lat, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się dzieją. Naukowcy szybko uświadamiają sobie, że ich logika jest bezużyteczna w starciu ze światem, w którym mity i rytuały okazują się ważniejsze od nauki. Po drodze spotykają niemal wszystko: od kanibalizmu po zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu.

Film pokazuje fantasmagoryczną podróż w głąb zarówno zachwycającej Amazonii, jak i samego siebie. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równą rolę. Skojarzenia z Czasem Apokalipsy F. Coppoli, czy jego pierwowzorem Jądrem ciemności J. Conrada nie są wcale przypadkowe.

Pytanie do reżysera

- Skąd pomysł na taki film?

- Mój poprzedni film „Wietrzne podróże” był bardzo osobisty i dotyczył wielu prywatnych kwestii: rodziny, kultury i tożsamości. Chciałem od tego uciec. W nowym filmie postanowiłem wyruszyć w podróż w nieznane. Dla Kolumbijczyka nie ma bardziej nieznanego miejsca niż Amazonia – zajmuje połowę kraju, ale tak naprawdę niewiele o niej wiemy. Chciałem poszukać czegoś nowego na jej temat. W ten sposób natrafiłem na dzienniki pierwszych odkrywców kolumbijskiej Amazonii: Theodora Kocha-Grunberga i Richarda Evana Schultesa. Były fascynujące i zainspirowały mnie do dalszej pracy. Postanowiłem wykorzystać swój charakterystyczny styl pracy i pokazać w filmie niezwykłe krajobrazy oraz problem zagrożenia kolonializmem, nieustanie niszczącym amazońską dżunglę. Nie chcieliśmy przenosić logiki zagranicznego sposobu produkcji filmowej do Amazonii. Postanowiliśmy zachować jak największy szacunek wobec dżungli.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM