Republika marzeń Brunona Schulza

Republika marzeń Brunona Schulza

Polska/Niemcy/W.Brytania,
Czas trwania: 184 min
Republika marzeń Brunona Schulza
100 kin na świecie wspomina Brunona Schulza
w 75. rocznicę śmierci i 125. rocznicę urodzin

Miało to być życie pod znakiem poezji i przygody, nieustannych olśnień i zdziwień.
(Bruno Schulz „Republika marzeń”)

19 listopada 2017 roku mija 75 lat od tragicznej śmierci Brunona Schulza, znanego na całym świecie pisarza i malarza, polskiego Żyda, który przeżył koszmary niemieckiej okupacji w galicyjskim miasteczku Drohobycz w latach 1941-1942. Na początku okupacji przetrwał dzięki malowaniu fresków dla dzieci oficera SS Feliksa Landaua na ścianach pokoju dziecięcego w zajętej przez niego willi. Został zastrzelony przez SS 19 listopada 1942 r. W 75. rocznicę śmierci i 125. rocznicę 100 kin na świecie wspomina artystę.

..................................................................................................
PROGRAM:

17:00 Bruno Schulz | dokument, reż. Adam Sikora, Polska 2014, 58 min
Historia mieszkającego w małym galicyjskim miasteczku pisarza, który czyta i interpretuje „Proces”, jest mistrzem języka polskiego, a zarazem Żydem zakorzenionym w świecie swoich przodków. Historia człowieka, który pod niemiecką okupacją zostaje osadzony w roli niewolnika, a następnie zamordowany. Historia polskiego Żyda spędzającego życie w mieście kresowym, niosącym pamięć I Rzeczypospolitej, a dziś będącym cząstką niepodległej Ukrainy.
Film łączący rozmaite formy narracji – zapis dokumentalny, inscenizacje i animacje - jest kolejną znaczącą, artystyczną interpretacją świata wysnutego z pokładów najbardziej osobistych mitologii Schulza, którego dorobek na trwałe wszedł do światowego obiegu kulturalnego, sytuując jego samego w czołówce najwybitniejszych europejskich twórców XX wieku.

18:15 Republika marzeń Brunona Schulza– spotkanie. Udział wezmą m.in. prof. Agnieszka Nęcka (literaturoznawczyni, prof. Józef Olejniczak (literaturoznawca) oraz Adam Sikora, reżyser dokumentu „Bruno Schulz”.

19:15 Finding Pictures | dokument, reż. Benjamin Geissler, Niemcy 2003, 106 min
9 lutego 2001 r. doszło do sensacyjnego odkrycia. Dokumentalista Benjamin Geissler odnalazł zagubione freski autorstwa Brunona Schulza, który podczas okupacji trudnił się m.in. dekorowaniem ścian pokoju dziecięcego w willi zajętej przez oficera SS Feliksa Landaua. Fragmenty znalezionych fresków zostały wywiezione z Ukrainy przez Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu Yad Vashem z Izraela, wywołując tym samym międzynarodowe spory.
Film Benjamina Geisslera dokumentuje poszukiwania, odkrycie i nagłe zniknięcie fresków artysty, składając w jedną całość elementy historii najbardziej kontrowersyjnego nabytku muzealnego w ostatnich latach.

21:10 Ulica krokodyli | animacja, reż. Timothy i Stephen Quay, W. Brytania 1986, 20 min
Efemeryczna, poetycka proza Brunona Schulza stała się inspiracją dla pochodzących ze Stanów Zjednoczonych artystów braci Quay – Timothy’ego i Stephena – którzy postanowili przełożyć Ulicę Krokodyli i fragment Sklepów cynamonowych na język animacji poklatkowej. Elementem centralnym uczynili pełną zakamarków przestrzeń przypominającą muzeum albo gabinet osobliwości, w którym centralne miejsce zajmują zagadkowe maszyny. Oniryczny świat pokryty kurzem i sadzą przemierza Schulzowski bohater, doświadczając jego nieciągłości i tajemniczości.
Bracia Quay zakończyli swoją „Ulicę krokodyli” słowami kończącymi opowiadanie Schulza: „Ulica Krokodyli była koncesją naszego miasta na rzecz nowoczesności i zepsucia wielkomiejskiego. Widocznie nie stać nas było na nic innego, jak na papierową imitację, jak na fotomontaż złożony z wycinków zleżałych, zeszłorocznych gazet". 

Bilet dzienny na wszystkie wydarzenia: 12 zł

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM