Po tamtej stronie

Po tamtej stronie
Toivon tuolla puolen

Niemcy, Finlandia, 2017
Gatunek: komedia / dramat
Reżyseria: Aki Kaurismäki
Producent: Sputnik, Oy Bufo Ab, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)
Obsada: Sherwan Haji, Sakari Kuosmanen, Janne Hyytiäinen
Czas trwania: 98 min
„PO TAMTEJ STRONIE” to nagrodzona na ostatnim festiwalu w Berlinie czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego. Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa. Po sukcesie zrealizowanego we Francji „Człowieka z Hawru”, pełnego nawiązań do tamtejszego kina lat trzydziestych i czterdziestych, fiński mistrz postanowił wrócić do ojczyzny. Opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację.

…Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

Reżyser o filmie:

Swoim filmem próbuję zburzyć sposób, w jaki Europejczycy patrzą na uchodźców, którzy są albo godnymi współczucia ofiarami, albo ekonomicznymi imigrantami zalewającymi nasze społeczeństwa tylko po to, by ukraść nasz prace, żony, domy i samochody. W europejskiej historii tworzenie oraz umacnianie stereotypów i związanych z nimi uprzedzeń rzuca złowieszczy cień. Przyznaję, że „Po drugiej stronie” jest, do pewnego stopnia oczywiście, tak zwanym filmem tendencyjnym, bezczelnie próbującym wpłynąć na poglądy i opinie widzów, w tym celu manipulując ich emocjami. Ponieważ te starania skazane są na porażkę, tym, co mam nadzieję pozostanie, jest rzetelna, odrobinę melancholijna i pełna humoru historia, a jednocześnie prawie realistyczny film o określonych ludzkich losach we współczesnym świecie.

GŁOSY PRASY

Cudowne w filmie Kaurismäkiego jest to, że opowiadając o uchodźcach, nie ma w nim propagandy, moralizowania, poczucia, że oto oglądamy kino zaangażowane społecznie. Ten film jest nieprzegadany, a jego siłą są obrazy, statyczne kadry, pełne surrealistycznej poetyki i czarnego humoru, choć nie tak radykalnie zakręconego jak u Roya Anderssona. Dziennik.pl

Przezabawny, przede wszystkim dzięki doskonałemu scenariuszowi, sprytnemu montażowi i świetnemu aktorstwu. The Hollywood News

Ważny, głęboko ludzki film, który umiejętnie łączy komedię ze smutkiem. Haaretz Przywracający chęć życia film. Najpogodniejszy, jaki obejrzałem w tym roku. The Arts Desk

„Po tamtej stronie” każe nam przemyśleć nasze podejście do uchodźców, oddaje hołd uprzejmości wobec obcych i staje odą do miłosierdzia, które ma moc zmieniania naszego życia.
Daily Express


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM