Debata: Myślenie według wartości i film MECHANICZNA POMARAŃCZA

Debata: Myślenie według wartości i film MECHANICZNA POMARAŃCZA
A Clockwork Orange

Wielka Brytania, USA, 1971
Reżyseria: Stanley Kubrick
Producent: Warner Bros.
Obsada: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates
Czas trwania: 136 min
Cykl spotkań dyskusyjno-filmowych organizowanych przez Instytucję Filmową Silesia Film:

Myślenie według wartości. Debata I: Wolność

Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują wydarzenia ostatnich tygodni. Na ustach wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.

Polacy znów zaczęli pytać o sens i znaczenie podstawowych wartości. Jako instytucja kultury nie tylko chcemy, ale powinniśmy wziąć udział w tej ogólnopolskiej dyskusji. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl debat o podstawowych pojęciach - ich sensie i znaczeniu dla naszego życia. Zaplanowaliśmy cykl spotkań, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji - myślenie według wartości to oczywiście nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? „Aby zachować się w tym naszym małym świecie, pisał Tischner, ‚musimy umieć czytać wartości’. Celem naszych spotkań jest próba czytania wartości, podług których możemy żyć i budować lepszą wspólnotę. Przyzwoite społeczeństwo, w którym jest miejsce dla każdego z nas. Nie zależnie od poglądów politycznych, religijnych czy światopoglądowych.

Pierwsze spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości. Ważnej dla każdej Polki i Polaka. Oczywiście chodzi o wolność. Dlaczego wolność? Znów przywołajmy Tischnera: „Gdybym ze wszystkich wartości, jakie są w Polsce, miał dać którąś na pierwsze miejsce, dałbym wolność”. Zapraszamy!

Paneliści:
ks. Jacek Prusak / SJ, psycholog
Jarosław Gwizdak / sędzia
Aneta Groszyńska / reżyserka teatralna
prof. Tadeusz Gadacz / filozof

Po debacie odbędzie się pokaz filmu podejmującego temat wolności jednostki, czyli "Mechanicznej pomarańczy" Stanleya Kubricka.

Chuligan Alex doskonale się bawi kosztem innych: dokonuje rozbojów, gwałtów i kradzieży. Transformacja pozbawionego wszelkich zasad moralnych łobuza w porządnego obywatela poprzez brutalne pranie mózgu (nowatorską terapię) i jego powrót do dawnych praktyk stało się osnową przerażającej wizji Kubricka zaczerpniętej z przełomowej powieści Anthony’ego Burgessa, osadzonej gdzieś w nieokreślonej przyszłości. Nastrój osaczenia potęguje wspaniała muzyka elektroniczna. Na ścieżkę dźwiękową filmu składają się m.in. utwory stworzone przez Wendy Carlos na syntezatorze Mooga i klasyki Beethovena.

Film wzbudzał kontrowersje od pierwszych pokazów, ale i tak został nominowany do Oscara w czterech kategoriach (w tym za najlpeszy film i reżyserię). Moc oddziaływania filmu nie słabnie: do dziś "Mechaniczna pomarańcza" szokuje i pociąga jednocześnie.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM