Uczeń

Uczeń
(M)uchenik

Rosja, 2016
Gatunek: dramat
Scenariusz: Kirill Serebrnikow, Marius von Mayenburg
Reżyseria: Kirill Serebrnikow
Obsada: Julia Aug, Viktorja Isakowa, Aleksandra Ravenko
Czas trwania: 118 min

„UCZEŃ” Kirilla Serebrnikowa to kontrowersyjny i niepokojący obraz o fanatyzmie religijnym. Film dotyka problemów współczesnej Rosji.

Główny bohater, Wieniamin, jest zdezorientowanym, wyalienowanym i osamotnionym licealistą. Nagle nabiera przekonania, że świat nie funkcjonuje tak jak powinien, że świat wokół niego jest ogarnięty przez zło, przepełniony kłamstwem, obłudą i fałszem. Wieniamin uważa, że wie wszystko o moralności – co dobre, a co złe, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zaczyna przemawiać cytatami z Pisma Świętego, ciska gromy gniewnej retoryki w kierunku noszących skąpe stroje na lekcjach pływania koleżanek; uniemożliwia przeprowadzenie lekcji wychowania seksualnego; buntuje się przeciw nauczaniu w szkole teorii ewolucji. 
Refleksje, do których dochodzi, skłaniają go do negacji zasad, panujących w świecie dorosłych. Rozpoczyna proces zmiany otaczającej go rzeczywistości, a jego orężem stają się słowa: "Dla Boga jestem gotowy na wszystko". Jednak religijny fanatyzm to dla bohatera przede wszystkim próba ucieczki przed problemami wieku dojrzewania i sposób na skupienie na sobie uwagi całej szkoły, a także na narzucanie jej swojej woli. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy…

ZWIASTUN

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM