Mały Jakub

Mały Jakub
Mały Jakub

Polska, 2015
Gatunek: dramat, psychologiczny
Scenariusz: Mariusz Bieliński
Reżyseria: Mariusz Bieliński
Obsada: Mirosław Baka, Eryk Lubos, Dorota Kolak
Czas trwania: 89 min

„MAŁY JAKUB” Mariusza Bielińskiego to film wpisujący się w nurt kina obyczajowego, które dotyka trudnych doświadczeń dziecięcych i ich konsekwencji w dorosłym już życiu. Trudna młodość, skomplikowane dzieciństwo, traumy z przeszłości. Motywy te często składają się na oś dramaturgiczną kina inicjacyjnego. Nie inaczej jest w tym przypadku. Historia Jakuba to historia dojrzewania.

…Jakub nie może pozbyć się wrażenia, że gdy przebywa w pracy, ktoś nieustannie zakrada się do jego mieszkania. Przypuszczenia potwierdzają się, gdy przyłapuje intruza na gorącym uczynku. Jest nim kilkunastoletni chłopiec, jego imiennik – Jakub. Spotkanie z nieproszonym gościem stanie się dla mężczyzny szansą do zmierzenia z odległymi, nie zawsze wygodnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Konfrontacja ta będzie również początkiem do zdobywania wiedzy o samym sobie – niespodziewanej, mrocznej, zepchniętej gdzieś poza granice codziennego postrzegania…

  „MAŁY JAKUB” to prosta historia o pogodzeniu. W wieku dziewięciu, dziesięciu lat następuje przełom. Mały człowiek przekracza barierę, zaczyna inaczej postrzegać świat, zmienia swój stosunek do zdarzeń.  Pojawiają się głębsze odczucia, nowe emocje. Jak sobie z nimi poradzić, jak przyswoić, jak przetworzyć? Co jest lepsze, jaka postawa życiowa jest bardziej właściwa? Czy oparta na okłamywaniu siebie, na pogrążeniu się we własnym, wyobrażonym świecie?, Czy może realistyczna, bardziej brutalna, ale pozwalająca mocno stąpać po ziemi? Tylko czy warto?” – pyta reżyser obrazu, Mariusz Bieliński.

Bieliński, tworzy swego rodzaju balladę o nieskończenie beztroskim dzieciństwie, ale też o pojednaniu i zrozumieniu. W czym pomagają mu znakomita i wzruszająca Dorota Kolak, w roli babci głównego bohatera, granego przez młodego Jana Sączka. Poza tym na ekranie króluje rewelacyjny Eryk Lubos. Tutaj wcielający się w postać surowego, niestroniącego od kieliszka, ojca Jakuba. Wreszcie bezbłędny Mirosław Baka, jako dorosły Jakub. Wyciszony, skupiony na ukrywaniu emocji, nieradzący sobie z własnymi przeżyciami.

ZWIASTUN

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM