Kalifornia

Kalifornia
Califórnia

Brazylia, 2015
Gatunek: dramat
Scenariusz: Marina Person, Mariana Verissimo, Francisco Guarnieri
Reżyseria: Marina Person
Obsada: Clara Gallo, Caio Horowicz
Czas trwania: 85 min

Debiutancki pełnometrażowy film Mariny Person "KALIFORNIA” to historia nastolatki z São Paulo osadzana w latach 80- tych.

Marina Person przeżywała swoją młodość w burzliwych latach 80- tych, więc nic dziwnego, że w tej dekadzie umieściła akcję swego filmu. Estela, główna bohaterka tego filmu, w 1984 roku ma 17 lat. 

…Estela przechodzi burzliwy okres dojrzewania, próbuje sobie poradzić ze skomplikowanym światem seksu, miłości i przyjaźni. Od problemów dnia codziennego ucieka w świat muzyki, w którym króluje David Bowie. Przewodnikiem po świecie muzyki jest jej wujek Carlos, pracujący w Kalifornii jako dziennikarz muzyczny. Największym marzeniem Esteli jest podróż do USA, która staje się dla niej symbolem wolności i największym pragnieniem. Jednak rzeczywistość i miłosne dylematy stają na drodze do realizacji marzenia. Estela przeżywa kryzys i odtąd już zawsze będzie patrzyła na świat w inny sposób Czy Esteli uda się bezkolizyjnie wejść w świat dorosłych i obronić swój młodzieńczy sen?

Reżyserka wyjaśnia: „Napisałam ten scenariusz, bo chciałam wspomnieć swoją młodość. Przeżyliśmy okres wolności, po którym nastąpiła dwudziestoletnia dyktatura. W tym czasie mieliśmy swoje pierwsze doświadczenia seksualne, a właśnie odkryto AIDS. Patrzę na to wszystko oczami Esteli, a w tle widzimy świat muzyki post-punkowej i brazylijskiego rocka”.

Film dzieje się w São Paulo, architektura i atmosfera przypominają nam lata 80 - te: polityczne, muzyczne (narodziny brazylijskiej sceny rockowej), modowe (surfwear), gotyckie, New Wave’owe. "KALIFORNIA” pokazuje dorastanie sprzed niemal czterech dekad, ale robi to w taki sposób, że temat jest aktualny również dzisiaj.

„Miłośnicy Joy Division, Cocteau Twins i w ogóle wczesnych lat 80. będą mieli niezłą gratkę. Dzięki piosenkom widzowie mogą zrozumieć wyobraźnię bohaterki, np. słuchając pierwszych taktów The Caterpillar czy Killing an Arab The Cure.” The Hollywood Reporter, Jonathan Holland
„Kalifornia”, reżyserski debiut aktorki Mariny Person, to ciekawa ścieżka dźwiękowa z lat 80. i interesujące kreacje aktorskie. Film opowiada o dość typowych dylematach wieku dojrzewania – pierwsze miesiączki, nastoletnie miłości, utrata dziewictwa – na szczęście robi to w nieszablonowy sposób w ciekawych wizualnie okolicach São Paolo.” Screendaily, Wendy Ide 
 

Przed filmem „Kalifornia” emitowany jest krótkometrażowy “MIRRORS”, reżyseria Zofia Lubińska i Mai Bui Ngoc. Mieszkańcy pewnego miasteczka są zapatrzeni tylko we własne odbicia. Lustra zastąpiły im dłonie. Nie przypadkowo lustra jednej z bohaterek tłuką się na wskutek upadku. Powoli budzi się i zaczyna odkrywać otaczającą ją rzeczywistość. W towarzystwie psa wyrusza w podróż wśród uliczek płaczącego miasta, by odnaleźć człowieka, który ją zauważy…


ZWIASTUN

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM