Porto

Porto
Porto

Portugalia, USA, 2016
Gatunek: dramat
Scenariusz: Larry Gross, Gabe Klinger
Reżyseria: Gabe Klinger
Obsada: Lucie Lucas, Anton Yelchin
Czas trwania: 76 min
„PORTO”, debiut fabularny doświadczonego krytyka i dokumentalisty Gabe’a Klingera, który światową premierę miał na Festiwalu Filmowym w San Sebastian 2016 to koprodukcja portugalsko-amerykańsko-polsko-francuska, a producentem wykonawczym jest Jim Jarmusch,. Ta pozornie banalna historia jednonocnej przygody zachwyca krytyków na całym świecie, a jedna z ostatnich ról tragicznie zmarłego Antona Yelchina przez niektórych uważana jest za jego najlepszy filmowy występ.

…Jake i Mati to dwoje outsiderów mieszkających w portugalskim Porto, między którymi doszło kiedyś do intymnego, ale krótkiego kontaktu. On, samotnik pochodzący ze Stanów Zjednoczonych; ona, studentka z Francji przebywająca za granicą, związana ze swoim profesorem. Pewnego dnia tych dwoje po raz pierwszy zwraca na siebie uwagę na stanowisku archeologicznym, następnie na dworcu kolejowym oraz w kawiarni i to właśnie tam Jake zbiera się na odwagę, by po raz pierwszy porozmawiać z Mati. Para rozpoczyna swoją beztroską, jednonocną znajomość. Po latach, poszukując jednocześnie radosnych i bolesnych wspomnień bohaterowie przeżywają zaskakujące spotkanie, podczas którego czas zatrzymał się dla nich na jedną noc. Przesuwające się to w przód, to w tył ramy czasowe oraz poszerzający się i zwężający wizualny plan filmu ukazują głębię tego zaskakującego spotkania. W konsekwencji wciągają nas w tę jedną, niezapomnianą noc, kiedy to Mati i Jake zupełnie przez przypadek odkrywają miłość i pożądanie, których się nie spodziewali…

WYWIAD Z REŻYSEREM GABE’M KLINGEREM (fragmenty)

- Urodziłeś się w Brazylii, ale mieszkasz w Stanach. Dlaczego kręcisz filmy w Europie i co przyciągnęło Cię do Porto - tego intymnego, portugalskiego miasta?

- W Europie macie producentów, którzy prawdziwie kochają kino artystyczne i kulturę arthousową. Macie również system dofinansowań wspierający ten rodzaj kinematografii. (…) Tak naprawdę moim pierwszym typem były Ateny, ale w 2014 roku Grecja przechodziła kryzys gospodarczy i czekając, aż sytuacja się ustabilizuje mój przyjaciel i partner producencki Rodrigo Areias, który mieszka w niewielkim portugalskim miasteczku Guimarães znajdującym się na północy kraju, zasugerował Porto. (…) Porto jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.Tak, jak mówisz, Porto to miejsce o bardzo intymnym klimacie. To spore miasto, ale nie przytłacza sobą i poza Manoelem de Oliveira niewielu filmowców kręciło tam swoje filmy. Dla mnie fakt ten był bardzo pociągający.

- Powiedz coś wi ęcej na temat Jake’a i Mati.

- Nasi bohaterowie to Amerykanin i Francuzka, których ścieżki krzyżują się ze sobą w Portugalii. Nie szukali się, a jednak się znaleźli i rozpoczynają ze sobą romans w miejscu, które dla żadnego z nich nie jest jego domem. Jake’a wyrzekli się rodzicie, a Mati przebywa za granicą ze swoim portugalskim kochankiem.

- Jaki jest charakter ich wzajemnej namiętności?

Namiętność jest dla mnie zagadką. Zawsze wzdragam się, gdy ludzie przyglądają się parom i komentują: „ależ oni do siebie pasują” albo (pejoratywnie lub pozytywnie) „zasługują na siebie”. Skąd oni to wiedzą? Można być dla kogoś ideałem, ale nasze życie może wcale nie być idealne, albo można być dla kogoś idealnym partnerem, ale z jakiegoś powodu nie chcemy być z tą drugą osobą. Jedno mogę powiedzieć: samotność wspaniale jednoczy ludzi, choć może to brzmi dosyć paradoksalnie. Gdy jesteś w jakimś środowisku outsiderem, twoje poczucie samotności narasta i zaczynasz szukać jakichś więzi. Czasami więzi te mogą być dziwne, tajemnicze… (…)

ZWIASYUN

Gdzie i kiedy...

Wybierz jedną z emisji poniżej, aby dokonać zakupu lub rezerwacji.

Kino JANOSIK, Żywiec

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM