Kochać | FILMOTEKA KONESERA

Kochać | FILMOTEKA KONESERA
Att älska

Szwecja, 1964
Gatunek: dramat
Reżyseria: Jörn Donner
Producent: Sandrews
Obsada: Zbigniew Cybulski, Harriet Andersson, Isa Quensel
Czas trwania: 90 min




Kolejny po francusko włoskiej produkcji „Lalki”, zagraniczny film Zbigniewa Cybulskiego.

Luiza to matka kilkuletniego chłopca. Niedawno owdowiała, czuje się zagubiona i samotna. Kiedy poznaje Fryderyka, jest zafascynowana jego swobodnym stosunkiem do życia i radosną chęcią doświadczania nowych wrażeń. Ich znajomość przeradza się wkrótce w romans, a przebywanie z młodym człowiekiem zmienia całkowicie psychikę Luizy,  sposób postrzegania świata oraz swojej własnej przyszłości.

O filmie ówcześni krytycy pisali –  [...] mówi o sprawach seksualnych nigdy nie przekraczając granicy dobrego smaku. [...] Prezentuje Harriet Andersson i polskiego aktora Zbigniewa Cybulskiego w zdumiewającej komedii na temat tego, co dzieje się, gdy uwodziciel zostaje uwiedziony. [...] Pojęcie miłości z całą jego złożonością nabiera tu pełnego znaczenia. Sukces lub klapa takiego filmu zależy od gry jego wykonawców. Tutaj aktorzy są znakomici.”

Harriet Andersson otrzymała za swoją kreację nagrodę na MFF w Wenecji.

..........................................................................

przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego w 50. rocznicę śmierci

9.01 , godz. 17:30 JOWITA

10.01, godz. 18:00 KOCHAĆ

19.01, godz. 18:00 MORDERCA ZOSTAWIA ŚLAD

24.01, godz. 18:00 JUTRO MEKSYK

31.01, godz. 18:00 POCIĄG

Przeglądowi towarzyszyć będą spotkania ze współpracownikami aktora oraz promocja książki Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto” (31.01 godz. 18:00 – przed seansem filmu „Pociąg”).

...........................................................................

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 r. wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców.

Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie. W 1946 r. na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkali się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanowiła zamieszkać na Górnym Śląsku. Początkowo pomieszkiwali u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 r. Zbyszek Cybulski zdał w Dzierżoniowie maturę i wyjechał do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znaleźli mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, a następnie przenieśli się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36 a, gdzie spędzili kolejne lata, aż do śmierci ojca Aleksandra Cybulskiego w 1965 r. Następnym adresem rodziny Cybulskich został plac Grunwaldzki na Koszutce - z mieszkania rozciągał się widok na kino Kosmos. Dziś na placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 r. w Galerii Artystów.

Zbigniew Cybulski często wracał do Katowic, do rodziców i brata. Tutaj odpoczywał i czerpał energię do pracy. Tutaj też po tragicznej śmierci w 1967 r. został pochowany. Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza znajduje się rodzinny grób Cybulskich, w którym obok aktora spoczywają jego rodzice. W Katowicach znajdują się także inne miejsca przypominające aktora: ul. Zbigniewa Cybulskiego w Ligocie czy sala kinowa Miejskiego Domu Kultury "Południe" w Kostuchnie, nazwana Salą Kinową im. Zbigniewa Cybulskiego.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM