Żywiec dla Aleppo: Fuocoammare. Ogień na morzu oraz spotkanie z Kariną Kanjo i Marcinem Żyłą

Żywiec dla Aleppo: Fuocoammare. Ogień na morzu oraz spotkanie z Kariną Kanjo i Marcinem Żyłą
Fuocoammare

Włochy, 2016
Scenariusz: Gianfranco Rosi (wg pomysłu Carli Cattani)
Reżyseria: Gianfranco Rosi
Obsada: Samuele Caruana, Pietro Bartolo, Samuele Pucillo
Czas trwania: 108 min
Najbardziej palący problem współczesności

To film niezbędny i ważny, pokazujący, jak wielką rolę może odegrać dziś dokument Meryl Streep

„FUOCOAMMARE. OGIEŃ NA MORZU” to nagrodzony Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu oraz nagrodą jury ekumenicznego na Berlinale najnowszy film mistrza dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego

Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób.
Rosi przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów ani tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie (niektórzy, najczęściej mieszkańcy Tunezji, zostaną odesłani do ojczyzny). Reżysera interesuje, kim są ludzie masowo przybywający na Lampedusę. Uwagę poświęca Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi.

Jednych i drugich udaje nam się poznać. Przy okazji dowiadujemy, jak różnią się ich definicje pewnych terminów, jak choćby miejsca na ziemi, domu czy ojczyzny. Rosi nie stawia na spektakularność. Woli powoli, lekko, bez fajerwerków dotrzeć do tego, co pomijają sensacyjne media. „FUOCOAMMARE…” nareszcie pozwala nam przekonać się naocznie, kim są ci, o których huczą gazety i Internet, a o których tak naprawdę nic nie wiemy. Rosi zapewnia nam wartościowe i przejmujące spotkanie. Jak powiedziała w Berlinie przewodnicząca jury Meryl Streep: to film niezbędny i ważny, pokazujący, jak wielką rolę może odegrać dziś dokument.

Projekcji towarzyszyć bowiem będzie dwójka niesamowitych osób, zaproszonych przez organizatorów Żywiec dla Aleppo - Inicjatywa Obywatelska (w składzie Kuba Winiarskiego - Black Bee, Szymona J. Wróbla, Darka Paczkowskiego - Fundacja KLAMRA, Katarzynę Faber Wróblewską, Szymona Kułakowskiego i Annę Jafernik).

Karina Kanjo jest muzułmanką z Syrii. Jej mama była polską chrześcijanką, a sama Karina z mężem Syryjczykiem i dwójką dzieci musiała w 2014 roku uciekać z Syrii z powodu wojny. Obecnie pełni rolę ekspertki od islamu, mocno angażuje się w sprawy społeczne.

Marcin Żyła. Zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego", dziennikarz, zajmuje się tematyką społeczną i międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowości oraz tematów związanych z Europą Południowo-Wschodnią. Autor reportaży i korespondencji z Bałkanów, redaktor kilkudziesięciu dodatków tematycznych oraz zbioru rozmów z europejskimi intelektualistami „Europe. An Unfinished Project” (2011). Dwukrotnie był na Lampeduzie i opisywał sytuację przypływających do tej wyspy uchodźców.

Bilety: 10 zł/ 8 zł

ZWIASTUN

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM